Hver kommune har mulighed for at sende tre medarbejdere til kurset, og mindst en af medarbejdere skal være fra kommunens alkoholbehandling eller den alkoholbehandlingsinstitution, som kommunen samarbejder med. Der afholdes otte kurser, otte forskellige steder i Danmark fra november 2013 til juni 2014.

Kurset er målrettet kommuner, som har besluttet at implementere alkoholforebyggelsespakkens anbefaling om kort opsporende samtale om alkohol ved frontpersonale. Det vil være nødvendigt med ledelsesmæssig beslutning om at:
• frontpersonalet opkvalificeres
• henvisningsregler og veje til kommunens alkoholtilbud afklares og meldes ud til frontpersonalet.

Tilmelding af op til tre medarbejdere foregår via COK’s hjemmeside: www.cok.dk/alkohol hvor program og mere information findes.

Kursuset foregår 22.-23. september + 21. oktober 2014 i Odense.

psst....

TAK!

FOR DIN TÅLMODIGHED

Hej !

Vi er i gang med at udvikle vores hjemmeside – og vi lancerer en ny i starten af januar 2025. Knapperne virker dog stadig, og du er velkommen til at udforske siden. Hvis du vil i kontakt med sekretariatet, så skriv til post@sundbynetvaerket.dk.

Tak for din tålmodighed!