Tema: Kort opsporende samtale om alkohol i en kommunal kontekst (VBA)

Dagsorden:

Kl. 09.00:
Velkommen til temagruppemødet og præsentation af dagens program ved Alkoholtemagruppen
Herunder gennemgang af statistik for handlevejledninger (bidrag gerne, se nedenfor).

Kl. 09.05- 09.50:
Præsentation af nyt rådgivnings- og implementeringsmateriale fra Sundhedsstyrelsen: Dialog om alkohol inspireret af metoden Very Brief Advice – på dansk også kaldet spørg-rådgiv-henvis. På mødet tages der desuden udgangspunkt i Sundhedsstyrelsens materiale, som du kan finde her.
v/ Anders Blædel Gottlieb Hansen, Det Sektorfri Forebyggelseslaboratorium

Kl. 09.50-10.15:
Oplæg om et godt eksempel på den politiske indsats i forhold til Alkoholspørgsmålet i en kommunal kontekst
v/ Knud Erik Hansen, tidligere borgmester i Faxe Kommune

Kl. 10.15- 10.20:
Plenum med spørgsmål

Kl. 10.20-10.30:
Opsamling og nyt fra formandskabet

Kl. 10.30:
Tak for i dag

Hvis din kommune har ‘handlevejledninger for opsporing af alkoholproblemer ved bekymring‘, så del gerne på forhånd med Bjarne Elholm fra Alkohol & Samfund på bse@alkolinjen.dk

psst....

TAK!

FOR DIN TÅLMODIGHED

Hej !

Vi er i gang med at udvikle vores hjemmeside – og vi lancerer en ny i starten af januar 2025. Knapperne virker dog stadig, og du er velkommen til at udforske siden. Hvis du vil i kontakt med sekretariatet, så skriv til post@sundbynetvaerket.dk.

Tak for din tålmodighed!